Thomas E. Levy, MD, JD

 

Surm kaltsiumi läbi

 

Tõendid piimatoodete ja kaltsiumi sisaldavate toidulisandite toksilisuse kohta

 

 

 

Originaalteose pealkiri:

Thomas E. Levy

Death by Calcium

Proof of the toxic effects of dairy and calcium supplements

 

Copyright © 2013 by Thomas E. Levy, MD, JD

 

 

© Tõlge eesti keelde. Mart Paberit ja kirjastus Suur Puu, 2022

Toimetanud Kaire Puumets-Sõber

Kaane kujundanud Pärtel Eelma

 

ISBN 978-9916-9751-1-4

ISBN 978-9916-9751-2-1 (epub)

 

Trükikoda Booksfactory

 

Kirjastuse Suur Puu raamatuid saab

kõige soodsamalt osta kodulehelt www.suurpuu.ee.

 

 

 

 

Kirjastaja märkus

 

Käesolevas raamatus sisalduv teave ei asenda tervishoiutöötaja

pandud diagnoosi, tema määratud ravimeetodeid ja retseptiravimeid

ega meditsiinilist nõustamist.

 

 

 


 

Minu heale sõbrale ja õpetajale

Hal A. Hugginsile, DDS, MS,

kes jagas mulle õpetusi, mida nii väga vajasin.

 

 


Avaldan tänu

 

 

 

 

Les ja Cindy Nachmanile, kelle sõprus ja asjatundlik toetus on olnud mulle hindamatud. Ilma nende abi ja juhatuseta ei oleks ma jõudnud enamikuni sellest meditsiinilisest teabest, mida olen soovinud paljudele arstidele ja kõigile teistele inimestele edasi anda ning tänu millele nad elavad nüüd tervislikumalt kui varem. Lugemata raamat ei ole parem kui mistahes paberivajutis;

 

Dave Nicolile, kelle abi minu mõtete raamatuks saamisel on olnud hindamatu. Tema toimetajatöö, organiseerimine ja sageli minu teksti ümberkirjutaminegi on aidanud mul neid olulisi põhimõtteid väljendada veelgi paremini, kui üldse võimalikuks pidasin. Tema abi on teinud paljud minu varasemad raamatud hoopis paremaks, kui need olid enne;

 

Ron Hunninghake’ile, sõbrale ja kolleegile, kelle abi minu ideede arendamisel ja uurimistöös on olnud hindamatu nii selle raamatu kirjutamisel kui ka varasemates koostööprojektides;

 

oma naisele Lisile ja tütrele Danielale, kes iga päev hoiavad mind ikka maa peal ja teadlikuna sellest, mis on üldse elu;

 

oma kallile emale Catherine’ile ja õde Cathyle, kes on mind alati jäägitult armastanud ja toetanud,

 

ning Hal Hugginsile, kes päästis valla minu vaimu ja vabastas mu mõtlemise.


 

 

 

Eessõna

 

Ron Hunninghake, MD

 

 

Miks see raamat mind isiklikult puudutas

    „Dr Ron, me peame välja uurima, miks seda perekonda on tabanud selline osteoporoosineedus!”

    Minu sugulase paluvad sõnad peatasid mind kiriku ees, kust olime just saatnud viimsele teekonnale tema ema. Tädi Lucile oli üheksast ilusast õest viies, kes suri kohutavat surma pärast vaigistamatute valude talumist ja kauaaegset invaliidsust, mille olid tekitanud mitu selgroolülide kokkuvajumist põhjustanud murdu.

    Perekonna arstina olin ma hämmeldunud. Minu surnud tädid olid kõik üles kasvanud maal sõbralikus ja üksmeelses perekonnas. Ühe erandiga ei olnud nad kunagi suitsetanud. Nad sõid hästi ja olid aktiivsed. Neil esines küll kõrgvererõhutõbe ja ühel oli olnud pärgarteritõbi, kuid muidu olid nad olnud suhteliselt terved. Sellele vaatamata olid nad kõik surnud kaugelearenenud osteoporoosi tõttu.

    Ka minu ema käis tädi Lucile’i matusel. Tema oli sündimise järjekorras õdedest eelviimane ja kuigi ta oli juba üle kaheksakümne aasta vana, oli ta ikka veel elus. Ka tema oli mitu tolli lühemaks jäänud ja kaebas seljavalusid. Ta võttis korralikult rohtu (bisfosfonaati), manustas toidulisandina kaltsiumi ja käis üsna korrapäraselt jalutamas. Sellele vaatamata andis luutiheduse skaneerimine kohutava pildi. Küsisin endalt ikka ja jälle, millest tal küll puudus on.

    Siis tuli mulle mõte: kas nad pole midagi hoopis liiga palju saanud?

    Miks põetakse Ameerika Ühendriikides osteoporoosi sagedamini kui kusagil mujal maailmas, ehkki ameeriklased tarbivad toidulisandina rohkem kaltsiumi kui ühegi teise riigi kodanikud?

    Äkki on kogu meie moodne arusaam osteoporoosi ennetamisest ja ravist rajatud valedele eeldustele? Ehk olid minu tädid nende kaltsiumimüütide ohvrid, mis said alguse piimatootjate agressiivsest reklaamist ja ülemäära lihtsustatud seisukohast, et nõrgad luud tähendavad nimelt kaltsiumipuudust?

    Valitsuse soovitatavaid päevaseid annuseid (RDA) hakati avaldama sõja ajal, et inimesed vähemalt teaksid vajalike toitainete miinimumi. Aja jooksul unustati üha enam, mis üldse oli tinginud nende päevaste annuste formuleerimise, kuigi toitumisteaduse probleemid on teadupärast üsna keerulised. Soovitatavaid päevaseid annuseid määravad komisjonid on lasknud end sageli mõjutada Ameerika Ühendriikide põllumajandusministeeriumi turunduslikest kaalutlustest ja unustanud Ameerika tarbija tegelikud toitainevajadused. Selline kokkumäng on aja jooksul arenenud toitumisalase mütoloogia ja turustamisvajaduste keeruliselt läbipõimunud võrgustikuks, mille tulemusel on Ameerika Ühendriigid oodatava üldise eluea poolest maailmas 33. kohal ja tervishoiukulutustelt esimesel kohal.

 

Minu vaadete avardumine kliinilise toitumisteaduse vallas

    Minu arstikarjääris toimus 1989. aastal üllatav pööre. Nimelt sai  minust Kansase osariigis Wichitas asuva maineka Riordani haigla peaarst. Haigla asutaja, kadunud dr Hugh Riordan, oli meditsiiniline isemõtleja, kes uskus, et inimese toitumise kogu keerukust ja tähtsust ei saa taandada sellistele laiatarbelabasustele nagu „Kas piima jõid?” või „Sööge banaane, et keha saaks kaaliumi!”.

    Dr Riordani juhtimisel õppisin sellist toitumisalaste eelduste massturustamist kahtluse alla panema. Selle asemel saatsin tuhandeid raskelt haigeid ja ärapiinatud patsiente analüüse tegema ühte esimestest tõelistest toitumislaboritest (Bio-Center Laboratory, Riordani haigla osakond). Ma tahtsin objektiivselt ja meditsiiniliselt korrektselt hinnata nende toitainevarusid, hormonaalset tasakaalutust, seedimishäireid, toidutalumatust, diagnoosimata jäänud nakkusi ja keskkonnatoksiine. Minu eesmärk oli kindlaks teha, millised aluspõhjused ei olnud võimaldanud neil terveks saada, ja püüda neid aluspõhjusi kõrvaldada, kui see on võimalik. Dr Riordani unistus oli jõuda ravitoitumise uue meditsiinilise paradigmani, mis põhineks tegelikel andmetel.

    Kuulus toitumisvaldkonna teerajaja dr Roger Williams õpetas, et kvaliteetne toitumine ei tähenda lihtsalt rohkem või vähem. Kvaliteet tähendab siin õigete toitainete manustamist õiges koguses ja toitude hoolikat sobitamist inimese vajadustega.

Väljaselgitamiseks, mis on inimese jaoks õige ja vajalik, on ühelt poolt tarvis suurte elanikkonnauuringutega kogutud teaduslikke tõendeid ja teisalt iga inimese unikaalsete geneetiliste ja epigeneetiliste vajaduste uurimist, kusjuures vaja läheb ka rohkesti tervet mõistust.

Kuigi meditsiiniuuringutele ja ravile on kulutatud miljardeid dollareid, piinlevad miljonid patsiendid ikka veel vähi, südamehaiguste, kaugelearenenud osteoporoosi, kroonilise väsimuse sündroomi, suhkurtõve, rasvtõve, vaimuhaiguste ja autoimmuunhaiguste tõttu ja surevad nendesse haigustesse. Kui küsitakse, miks, on vastus pahatihti: „Me ei tea, millest need haigused tekivad.”

Sellega ei taha ma kaevata paljude pühendunud ja sageli väga altruistlike arstide peale, kes kulutavad oma elu nende haigustega võitlemisele. Nagu üks mu kunagine abiline väga õigesti kurtis, on tema arstitöö kulunud suurelt jaolt sellele, et diagnoosida haigusi ja hoolikalt dokumenteerida oma patsientide pikaldase suremise käiku. Ta oli erakordselt hea perearst. Ja siis suri ta ise neeruvähki.

 

Rakenduslik kliiniline toitumisteadus jõuab täisikka

      Kunagi ei ole arvatud, et iga toitaine toimib isoleeritult. Toitained toimivad koos ja sünergiliselt nagu meeskonna liikmed. Kaltsium ei ole erand. Me vajame kaltsiumi. Me vajame seda oma luude ja hammaste tervise ning paljude muude funktsioonide jaoks. Selles hämmastavas raamatus näitab dr Levy meile ilmekalt, et me ei vaja liiga palju kaltsiumi. Me vajame õiget kogust kaltsiumi, mis sobib toitainete tasakaalustatud meeskonda.

    Termini „ortomolekulaarne meditsiin” võttis kasutusele suur teadlane, kahekordne Nobeli auhinna laureaat dr Linus Pauling. „Orto-” tähendab „õiget”. Mitte liiga palju ja mitte liiga vähe. Mitte kusagil ei ole „orto-” rohkem omal kohal kui toitumisvaldkonnas.

    Selle asemel et lihtsalt rünnata liigset kaltsiumitarbimist, esitab dr Thomas Levy meile uue toitumismeditsiini – ortomolekulaarse meditsiini – põhjaliku ja mitmekülgse portree, mille kaudu kultuurinimestena mõistame taas, et meie juured on tegelikult ikkagi looduses. Meie keha vajab õigete toitainete õiget tasakaalu ja need toitained tuleks ideaaljuhul saada looduslikest toitudest tasakaalustatud elustiili tingimustes. Nimelt sealt tuleb tervis!

    Moodsad ravimid on tähtsad, kuid need ei saa asendada toitumise ja elustiili igakülgset korrastamist. Paremate sünteetiliste ravimite üha suurenev hulk ei päästa meid selle kahju eest, mida endale jätkuvalt ja teadmatult teeme.

 

 

Terviseni jõudmiseks on vaja radikaalselt muuta oma mõtlemist

    Minu sugulased, ema, patsiendid ja kogukond on alati vaadanud minu poole, oodates mult abi. Nad kardavad. Kõikjal ümberringi näevad nad tavalisi inimesi haigestumas kohutavatesse haigustesse, mille ravimine on kas hirmkallis või seotud väga tõsiste kõrvaltoimetega … või ei ole sellest lihtsalt üldse mingit kasu. Eriti kehtib see paljude uute osteoporoosiravimite kohta.

Võitu selle haiguse või üldse haiguste üle ei ole võimalik saavutada, kuni me ei hakka oma tervisest õigesti mõtlema. Dr Levy on meister meditsiinikirjandusest asjakohaste andmete kogumisel ja nende destilleerimisel kõiki asjaolusid arvestavateks ravieeskirjadeks, millega kõrvaldada haiguste tõelisi põhjusi. Ta ei paku mingit hõbekuuli haiguste vastu, vaid tõde koos mõistliku ja praktilise toimimisviisiga selleks, et saavutada tegelikku ja püsivat tervist.

    „Surm kaltsiumi läbi” loob tingimused võimsaks suunamuutuseks ja ma usun, et see aitab lugejal leida oma tee tagasi tervemate luude, puhtamate arterite, põletikust vabamate liigeste, parema immuunsüsteemi, enama eluenergia ning väiksema suhkurtõve- ja vähiohu poole.

    Kuigi see raamat on kirjutatud tavainimesele, on dr Levy kogutud teave, teadusandmed ja põhjendused piisavalt kaalukad, et veenda ka kriitilise vaimuga meditsiinitöötajat, kes on valmis oma eelarvamused küllalt kauaks kõrvale heitma, et hinnata olemasolevaid tõendeid.

    Kui meditsiini üldsuund Ameerikas pöördub kunagi praeguselt äriedule suunatud mudelilt toitumispõhise ravi paradigma poole, siis läheb vaja selliseid inimesi nagu dr Levy ja selliseid raamatuid nagu käesolev, et seda teed avatuna hoida.

    Ja seda on võimalik teha. Ma olen näinud selle tulemusi koos enam kui 10 000 „kaasõpilasega”, kes on mulle näidanud nende kahekümne nelja aasta jooksul, mil ma olen töötanud arstina Riordani haiglas, et SEE VÕIB ANDA TULEMUSI. See raamat tõendab teaduslikult seda, mille loomise nimel oleme koos nende patsientidega nii palju vaeva näinud: ratsionaalne lähenemine tervislikule toitumisele ja nakkuste ning toksiliste mõjude vähendamine tagab neile, kes on valmis tegema rasket detektiivitööd, et õppida oma tervise eest paremini hoolt kandma, haigustele vastupidavama keha.

 

Ron Hunninghake, MD

Riordani haigla peaarst

Wichita, Kansas


 

 

 

 

 

Eessõna

 

 

 

 

    Kakskümmend aastat tagasi, kui olin neljakümne kolme aastane, töötasin ikka veel „tavalise” kardioloogina, diagnoosisin rinnaangiini, tegin veresoonte läbitavuse uuringuid ja angioplastikat ning mõnikord suunasin patsiente pärgarteri šuntimise operatsioonile. Ma uskusin siis ja usun praegugi, et minu töö peavoolu kardioloogina on aidanud paljudel inimestel elada pikemat ja sümptomivabamat elu. Kuid sõnade „haiguste ennetamine” tegeliku tähenduse mõistmine ei kuulunud minu mõtlemisviisi juurde nagu kõikidel teistelgi arstidel, kes töötavad ravimikeskse meditsiini rüpes. Ja üldiselt on ju nii, et kuni sa töötad samal viisil kui kõik sinu kolleegid, oled sa ikka valmis uskuma, et teed õiget asja.

    Nüüd tean aga, et võib teha väga palju rohkem selleks, et hoida ära valusid rinnus, balloon-angioplastikat või sageli vältimatult vajalikku pärgarterite šuntimise operatsiooni. Kardioloogid ja enamik ravimikeskse meditsiini arste usuvad ikka veel, et nad on oma kohustused haiguste profülaktika alal täitnud, kui on manitsenud patsiente vältima võid, mune ja rasva (kolm asja, mis tegelikult kuuluvad tervisliku dieedi juurde). See ei ole mitte lihtsalt naeruväärne – selline teaduse põhitõdede selgitamata jätmine nii paljudele patsientidele võib nende jaoks tähendada surma.

    Samas küll üldiselt tundes, et ma aitan oma patsiente, pidin ometi tahes-tahtmata tajuma, et teha saaks veel palju enamat. See oli mingi sügavalt rahutuks tegev tunne, et miski lihtsalt ei saa olla õige, mida ma ei suutnud panna sõnadesse. Siis sain kokku dr Hal Hugginsiga, hambaarstiga, kes lõppkokkuvõttes õpetas mulle arstiteaduse kohta rohkem kui ükski teine meedik, keda olen tundnud.

    Praeguseks on dr Huggins juhtinud peaaegu pool sajandit võitlust toksiliste hambaravimeetodite vastu. Ta on väsimatult töötanud selle nimel, et õpetada hamba- ja teistele arstidele, millist kohutavalt halba mõju inimese üldisele seisundile avaldavad suretatud ja ravitud juurekanaliga hambad, kroonilise nakkusega igemed, hammaste väljatõmbamisest lõualuusse jäänud, toksiinidega täidetud õõned, elavhõbedat sisaldavad amalgaamplommid, muud hambaravis kasutatavad toksilised metallid ja materjalid ning isegi hambaimplantaadid. Arvutu hulk inimesi ei ole tänu tema tegevusele pidanud taluma haigusi ja kannatusi ega surema varakult. Kuid kui mõelda nendele loendamatutele miljonitele inimestele, kelleni ei ole veel jõudnud dr Hugginsi avastatud tõed, siis on selge, kui palju tööd on alles tegemata. Ma loodan väga, et mul õnnestub laiemalt levitada tõde kõikide haiguste toksiliste juurte kohta ja propageerida väga tõhusaid meetodeid nende haiguste kontrolli all hoidmiseks ja ravimiseks.

    Kui alles alustasin dr Hugginsi juures arst-konsultanditööd, aidates tal oma võimete kohaselt anda alghinnanguid ja seejärel pika aja jooksul jälgida patsiente, kes olid tulnud kogu maailmast temalt abi saama, puutusin sageli kokku analüüsitulemuste kõrvalekalletega, mida ma ei suutnud kuidagi seletada. Tegelikult oli palju tulemusi saadud testidega, mida ma ise ei olnud kunagi kasutanud ja millest ma ei saanud arugi. Dr Huggins selgitas neid kõiki mulle kannatlikult – minule, kelle diplom lubas töötada nii sisehaiguste kui ka südame-veresoonkonna haiguste arstina!

    Eriti hämmastavaid tulemusi andis juuste analüüs, mis tehti kõikidele dr Hugginsi kliiniku patsientidele. Peaaegu igaühel, mina kaasa arvatud, oli juustesse kas natuke või palju liigset kaltsiumi kogunenud. Ma ei osanud üldse arvata, mida sellise leiuga peale hakata. Arvasin isegi, et see võib olla mingi tavaline katseviga, mille tekkimist on raske vältida.

    Dr Hugginsilt sain aga teada, et Ameerika toidulaud paneb pea kõik inimesed sööma tohutuid kaltsiumikoguseid ning vanemas täiskasvanueas oleme tavaliselt kogunud oma kehasse liiga palju kaltsiumi. Ta rääkis sedagi, et liigsest kaltsiumist – mis avaldab tervisele väga halba mõju – võib aastatega järk-järgult vabaneda, kuid selleks on vaja kõrvaldada kõik hammastega seotud toksiiniallikad, manustada järjepidevalt õigeid toidulisandeid ja vältida kaltsiumi saamist toidust ja toidulisanditest.

    Ma lasksin oma suretatud ja ravitud juurekanaliga hamba eemaldada, järgisin tema soovitusi ja mõne aasta pärast kaltsiumisisaldus minu juustes normaliseerus – just nii, nagu ta oli öelnud.

    Mingis mõttes sai see raamat niisiis alguse kakskümmend aastat tagasi, kui alustasin tööd dr Hugginsi juures. Tollal ei olnud mul paraku ei selliseid arstikogemusi ega piisavaid teadmisi füsioloogiast ja biokeemiast, mis andnuks teadusliku aluse väita, et enamik täiskasvanuid kannatab asjatult paljude aastate jooksul kogu nende kehasse ladestunud kaltsiumi tõttu. Juba aastaid olid kaudsed tõendid näidanud, et liigne kaltsium teeb inimestele kahju. Kuid mõnel viimasel aastal – kui täpne olla, siis aastatel 2010–2013 – on meditsiinikirjanduses avaldatud väga veenvaid andmeid kaltsiumi sisaldavate toidulisandite ja tarbitavate piimatoodete liiga suurte koguste erakordse toksilisuse kohta. Kuni käesoleva raamatu kirjutamiseni on väga vähe nendest elutähtsatest uuringutest jõudnud üldsuse teadvusse. Ülitähtis meditsiiniteave on maetud harva loetavatesse erialaajakirjadesse. Paraku ei mõjuta need avastused kuidagi arstide tegevust ja neist ei ole mingit kasu ei haigetele ega surijatele. Käesoleva raamatu eesmärk on teavitada üldsust liigse kaltsiumi ohtlikkusest ja näidata pääseteid ohtude vältimiseks. Kas selles raamatus esitatud teave saavutab sellise tuntuse ja leviku, mida väärib, näitab tulevik.

    Kui maailm lõpetab kord kaltsiumilisandite tarbimise ja jõuab niikaugele, et inimeste suus pole enam arutut hulka nakkusi ja toksiine, siis on dr Hugginsi töö läinud asja ette. Ma palvetan, et see nii läheks. Isegi Nobeli auhind poleks piisav tunnustus tema panuse eest!

 

Thomas E. Levy, MD, JD


 

 

 

 

Sisukord

 

 

 

Eessõna, Ron Hunninghake, MD   5

Eessõna   9

Sissejuhatus   21

 

 

ESIMENE JAGU

Suur probleem kaltsiumiga

 

1. peatükk   27

Kas kaltsium on tõesti tapja?

Erapooletu teadus mõistab kaltsiumi süüdi

Liigne kaltsium raskendab südamehaigust    28

Liigne kaltsium annab hoogu vähile      30

Liigne kaltsium ja toksiinid põhjustavad raku düsfunktsiooni ja surma   32 

Liigne kaltsium suurendab kõikidest haigustest tingitud suremust         34

Kaltsiumi sisaldavate toidulisandite toksilisus     35

 

2. peatükk    37

Kaltsiumikoguse piiramine on tervislik

Veel tõendeid, et liigne kaltsium põhjustab surma

Kuidas rakud piiravad kaltsiumisisaldust   37

Kaltsiumi rakku sisenemise piiramise head küljed    38

Kaltsiumikanali blokaatorid ravivad tõhusalt paljusid degeneratiivseid haigusi           39

Kaltsiumikanali blokaatori vapustav mõju      39

Kokkuvõte    40

 

3. peatükk   41

Surmavalt ohtlikud müüdid kaltsiumi kohta

Tõsiasjade eraldamine väljamõeldistest

Müüt nr 1: kaltsiumi võtmine toidulisandina ja rohkesti kaltsiumi sisaldav toit teevad teile head                                                                                            43

Müüt nr 2: piimatooteid tarbimata ei saa te piisavalt kaltsiumi    44

Müüt nr 3: igal osteoporoosipatsiendil on kaltsiumi puudus   45

Müüt nr 4: kaltsiumi manustamine toidulisandina hoiab ära luumurrud   46

Müüt nr 5: suurem luutihedus tähendab alati tugevamaid luid   48

Müüt nr 6: suurim oht osteoporoosihaigele on invaliidsus või surm pärast luumurdu         49

Müüt nr 7: D-vitamiin on vajalik üksnes kaltsiumi omastamise parandamiseks         51

Müüt nr 8: te saate kogu enda jaoks vajaliku D-vitamiini päikselt           52

 

4. peatükk   53

Tõde osteoporoosi kohta

Tegelik põhjus, miks luud muutuvad hapraks ja nendes ei jätku kaltsiumi

Osteoporoosi peamine põhjus   54

C-vitamiin, luud ja osteoporoos   55

C-vitamiin kaitseb luukoe kao ja luumurdude eest        57

C-vitamiini nappus, osteoporoos ja südame pärgarteritõbi          58

 

 

TEINE JAGU

Vahendid osteoporoosi tagasipööramiseks

 

5. peatükk   63

Murdumiskindla toestiku loomine

C-vitamiin – tugevate luude moodustumise alus ja nurgakivi

C-vitamiinil on luu füsioloogias ülitähtis osa – algusest lõpuni     64

C-vitamiin – esmane kaitse oksüdatiivse stressi eest   65

C-vitamiin toidulisandina suurendab luutihedust        66

C-vitamiin toidulisandina vähendab luumurruriski   67

C-vitamiini toidulisand kiirendab luu paranemist ja tõstab selle kvaliteeti        67

C-vitamiin toidulisandina kaitseb ohtliku lubjastumise eest   68

C-vitamiin toidulisandina kaitseb suuresti kaltsiumi sisaldavate neerukivide tekke eest      69

C-vitamiin toidulisandina vähendab kõikidest põhjustest tingitud suremust   71

C-vitamiini ohutus   71

C-vitamiin toidulisandina   72

Kokkuvõte   73

 

6. peatükk   75

Looduslikud kaltsiumikanali blokaatorid

Magneesium – selle tähtsus ja elupäästev jõud

Kaltsiumi-magneesiumi vägikaikavedu   75

Magneesiumi kui toidulisandi olulisus seoses kaltsiumiga   76

Magneesiumi kui toidulisandi bioloogiline tähtsus        77

Magneesium toidulisandina vähendab kõikidest põhjustest tingitud suremust   77

Magneesiumi kui toidulisandi ohutus   79

Magneesiumi manustamisega seotud olulised põhimõtted   80

Kokkuvõte   81

 

7. peatükk   82

Vähetuntud, kuid väga oluline relv osteoporoosi vastu

K-vitamiin – lahustab soovimatuid kaltsiumiladestusi, vähendab luumurru riski

K-vitamiini perekonna liikmed   83

K-vitamiin toidulisandina ja vere hüübimine   83

K-vitamiin kui toidulisand pidurdab ebanormaalsete lubjastuste teket ja vähendab juba tekkinud lubjastusi   84

K-vitamiin toidulisandina vähendab kõikidest põhjustest tingitud suremust   85

K-vitamiin ja vähiennetus   86

K-vitamiin toidulisandina ja luu tervis   86

K-vitamiini ja muude osteoporoosivastaste vahendite sünergiline toime        89

K-vitamiini kui toidulisandi ohutus   91

K-vitamiini manustamine toidulisandina   91

Kokkuvõte   92

 

8. peatükk   93

Vaja on kiiret lahutust

D-vitamiin teeb imet, kui see on lahutatud kaltsiumi toidulisandist

Miks kaltsiumi ja D-vitamiini ei tohi manustada koos    93

D-vitamiin ja luude tervis   94

D-vitamiini kui toidulisandi bioloogiline tähtsus   95

D-vitamiin vähendab kõikidest põhjustest tingitud suremust       96

D-vitamiini taseme õiges vahemikus hoidmise vajalikkus  97

D-vitamiini kui toidulisandi ohutus   98

D-vitamiini tähtsaimad hüved   98

Kokkuvõte   99

 

9. peatükk   106

Tugevamad luud ja kaltsiumikanalite parem blokeerimine

Oomega-3-rasvhapete toimest tuleneb täiendavaid süüdistusi kaltsiumi toksilisuse kohta ja nende rasvhapetega saab selle vastu ka võidelda

Mis on asendamatud rasvhapped?   100

Oomega-3-rasvhapped ja luude tervis   101

Oomega-3-rasvhapped toidulisandina vähendavad kõikidest põhjustest tingitud suremust   103

Oomega-3-rasvhapete kui toidulisandite ohutus      105

Oomega-3-rasvhapete annuse määramise põhimõtted     105

Kokkuvõte   105

 

10. peatükk   107

Luude tervis – hormonaalne komponent

Östrogeen, testosteroon ja kilpnääre

Östrogeen

Östrogeenravi pidurdab ebanormaalse lubjastumise teket           108

Östrogeen ja luude tervis   108

Östrogeenravi kõrvaltoimed ja mõju suremusriskile   110

Mida tuleb pidada silmas seoses östrogeenraviga?   112

1. Östrogeeni annus          112    

2. Östrogeeni tüüp   112                                                

3. Östrogeeni formulatsioon   113

4. Muude hormoonide manustamine   113

5. Manustamisviis    113

· Suukaudne östrogeen                                  113

· Muu kui suukaudne östrogeen                  113

· Nahakaudne östrogeen                               113

6. Manustamise kestus  114

7. Ravi algusaeg   114

8. Samaaegne antioksüdantide manustamine       115

9. Ravi jätkuv kohandamine   115

10. Korrapärased laborianalüüsid   115

Kokkuvõte ja üldised soovitused   116

Testosteroon

Testosteroon ja luude tervis   117

Testosteroon, südame-veresoonkonna tervis ja kõikidest põhjustest tingitud suremus     118

Testosteroonravi kõrvaltoimed   120

Testosteroonravis kasutatavate annuste määramine    121

Kokkuvõte ja üldised soovitused   122

Kilpnääre

Kilpnäärmehormoon ja luude tervis   124

Kilpnääre, südame-veresoonkonna tervis ja kõikidest põhjustest tingitud suremus   125

Kilpnäärmehormoonravi kõrvalmõjud ja kasutatavate annuste määramine   126  

Kokkuvõte    127

 

 

KOLMAS  JAGU

Mille poolest on kaltsium hea?

 

 

11. peatükk   131

Midagi enamat kui luud ja hambad

Kaltsiumi eluliselt tähtsad ülesanded

Üldine teave kaltsiumi kohta      131

Kaltsiumi ülesanded normaalses ainevahetuses väljaspool luukude      132

Kaltsiumi homöostaas: hormoonid, mis aitavad hoida kaltsiumi taset   133

Kokkuvõte    137

 

12. peatükk  138

Kaltsiumitasakaalu saavutamine

Kuidas saada teada, kui palju kaltsiumi me tegelikult vajame

Mida ütleb valitsus vajaliku kaltsiumikoguse kohta    138

Kaltsium: mida me tegelikult vajame?   139

Kaltsiumi sisaldus toiduainetes   142

 

 

NELJAS JAGU

Osteoporoos ja toksiinid

 

 

13. peatükk   151

Kokkupuude toksiinidega ja degeneratiivsed haigused

Osteoporoosi varjatud põhjuste kõrvaldamine

1) Haigusi põhjustava oksüdatiivse stressi allikad, mis on seotud toidu seedimisega    153

2) Haigusi põhjustava oksüdatiivse stressi allikad, mis on seotud hammastega   154

 

14. peatükk    155

Saastunud suu puhastamine

Nakkuste ja toksiinide tähelepanuta jäänud allikas

Ravitud juurekanaliga hammas on surmaotsus

Juurekanali füsioloogia   156

Kõik ravitud juurekanaliga hambad on ohtlikult toksilised   157

Kuidas ravitud juurekanaliga hambad mürgitavad ja tapavad   157

Miks laser ei kõrvalda ega saagi kõrvaldada juurekanali saastumist       159

Ravitud juurekanaliga hammas on tõhus toksiinipump      159

Teadlased tunnistavad, et ravitud juurekanaliga hambad on ohtlikud    160

Ravitud juurekanaliga hambad – kokkuvõte ja üleskutse   160

Halvasti paranenud hambasombud: püsivad toksiiniallikad

Hambasombu füsioloogia   161

Hambasompude halva paranemise toksilised tagajärjed   162

Hambasompude parandamine ja ravitud juurekanaliga hammaste eemaldamine    164

Probleemid hambaimplantaatidega     164

Enamik hambatehnilisi materjale on väga toksilised

Amalgaamist hambatäidised on hämmastavalt toksilised  165

Toksilised materjalid, mida kasutatakse implantaatide, sildade ja kroonide valmistamiseks   166

Biosobivuskatsed annavad kasulikke juhtnööre   166

Parodontaalne (igeme-) haigus tekitab samuti terviseriske   167

Kokkuvõte   167

 

 

VIIES JAGU

Mida siis teha?

 

 

15. peatükk   171

Hea arstiabi saamine viletsa meditsiini meres

Valige arst, kes teeb teiega koostööd

 

16. peatükk   173

Luukahjustuste parandamine

Soovitatav ravieeskiri osteoporoosi ennetamiseks / osteoporoosikahjustuste raviks

1) Uute toksiiniallikatega kokkupuute vähendamine miinimumini   173

2) Vanade nakkuskollete väljaravimine   176

3) Varem ladestunud toksiinide kehast väljutamine   176

4) Oluliste hormoonide taseme korrigeerimine   177

5) Antioksüdantide taseme optimeerimine   177

6) Õigesti valitud retseptiravimid   178

 

17. peatükk   181

Südame pärgarterite puhastamine kaltsiumiladestustest

Soovituslik ravieeskiri südame pärgarteritõve ärahoidmiseks ja raviks

1) Uute toksiiniallikatega kokkupuute vähendamine miinimumini   181

2) Vanade nakkuskollete väljaravimine   183

3) Varem ladestunud toksiinide kehast väljutamine   184

4) Oluliste hormoonide taseme korrigeerimine        185

5) Antioksüdantide taseme optimeerimine   186

6) Õigesti valitud retseptiravimid   187

 

18. peatükk   189

Kaltsiumi kantserogeense toime neutraliseerimine

Soovituslik ravieeskiri vähi ärahoidmiseks/raviks

1) Uute toksiiniallikatega kokkupuute vähendamine miinimumini         189

2) Vanade nakkuskollete väljaravimine   191

3) Varem ladestunud toksiinide kehast väljutamine   191

4) Oluliste hormoonide taseme korrigeerimine        192

5) Vajaliku antioksüdantide taseme saavutamine    192

6) Õigesti valitud retseptiravimid   195

 

19. peatükk   197

Ravieeskirja tulemuslikkuse jälgimine

Kuidas teada, kas ravieeskiri üldse töötab?

Eriomased mõõtmised ateroskleroosiravi edukuse jälgimiseks    198

Eriomased mõõtmised vähiravi edukuse jälgimiseks    198

Üldine ravieeskiri krooniliste degeneratiivsete haiguste raviks ja jälgimiseks   199

Kokkuvõte    200

 

20. peatükk   201

„Aga kui ma tõesti armastan piima!?”

Kuidas tarbida natuke piimatooteid ja olla samas terve?

Kaltsiumi saamine toiduga   202

Kaltsiumi eritumine   202

Kokkuvõte   204

 

Lisa A   205

Kaltsiumikanali blokaatorid

 

Lisa B   209

Juhis C-vitamiini parimaks manustamiseks

C-vitamiini tõhusa manustamise olulised tegurid

1) Annus – kõige olulisem tegur heade tulemuste saavutamiseks   210      

2) Manustamistee – milline on parim viis C-vitamiini manustamiseks?   212

3) Kiirus – kui kiiresti tuleks C-vitamiini manustada?   213

4) Sagedus – millise intervalliga C-vitamiini manustada?   215

5) Kestus – kui kaua C-vitamiini manustamist jätkata?   215

6) Tüüp – milline C-vitamiini keemiline vorm on parim?   216

7) Täiendavad ravimeetodid – kas C-vitamiin võistleb muude ravimeetoditega?   220

8) Ohutus – kui ohutu on C-vitamiin?   221

9) C-vitamiini manustamise üldine eeskiri   222

Multi-C eeskiri

1) Liposoomne C-vitamiin   223

2) Naatriumaskorbaadi pulber   224

3) Askorbüülpalmitaat   225

4) Veenisisene ehk intravenoosne C-vitamiin (IVC)    225

Praktilised IVC-ravisoovitused   227

Korrastav IVC   230

Kokkuvõte   233

 

Lisa C   233

Kõikide haiguste põhjus

Ülevaade   234

Toksiinid, C-vitamiin ja elektronid   236

Nakkused ja toksiinid   238

Reduktsiooni-oksüdatsiooni keemia ehk redokskeemia    239

Reaktiivsed hapnikuühendid      241

Toksiinide omadused ja erinevused   241

Rakusisese oksüdatiivse stressi tasemed   244

Kokkuvõte   246

 

Viited   247

 

Täiendava teabe allikad   295

 

Register   297

                                                                                         

 

 

 

 

Sissejuhatus

 

 

 

 

Me teame nüüd, et Christoph Kolumbuse ajaks omandatud geograafilised teadmised olid nõrgal alusel. 15. sajandil näis „tõde”, et Maa on lapik, enesestmõistetav ja seda ei pandud üldse kahtluse alla.

    Meie ettekujutus maailmast on vahepeal palju muutunud. Tänapäeval on peaaegu võimatu ette kujutada, et keegi võis üldse välja mõelda sellise lihtsustatud kahemõõtmelise arusaama meie planeedist.

    Enne nina liiga püsti ajamist tuleks meil siiski aru saada, et inimesed mõtlevad veel praegugi väga hoogsalt välja uusi moonutatud käsitusi reaalsusest. Liigagi sageli püstitatakse suur teooria väga nappide tõendite alusel ja hakatakse seda tõeks pidama, samal ajal kui paljusid tõendeid, mis selle ümber lükkaksid, kas ignoreeritakse või isegi võltsitakse, et need teooriaga kokku sobiksid. Sageli peetakse muinasjutureaalsust tõeks, sest me tahame või meil on tarvis, et see oleks tõde. Teadlased, aga ka asjasse pühendamatud, riskivad liigagi sageli oma ametialase ja isikliku mainega, et kõigest jõust klammerduda juba ette ära otsustatud järelduste külge – isegi pärast seda, kui on tõendatud, et nende „vääramatud faktid” ei vasta tõele.

    Selline olukord valitseb kaltsiumi puhul.

    Dogmaatiliselt õpetatakse iseenesestmõistetava meditsiinilise tarkusena, et parim viis osteoporoosi ärahoidmiseks ja ravimiseks on rohkem kaltsiumi manustada. Kindlasti on õige, et luud sisaldavad palju kaltsiumi. Samuti on õige, et osteoporoosi puhul väheneb oluliselt luude kaltsiumisisaldus. Üksnes nende kahe eraldiseisva tõsiasja alusel tehakse järeldus, et kaltsiumi tarbimise suurendamine hoiab selle haiguse ära ja võib-olla isegi ravib sellest terveks.

    Kahjuks ei saa miski olla tõest kaugemal.

    Kaltsium on keha toimimiseks vajalik. Seda me küsimuse alla üldse ei sea. Käesolevas raamatus esitatud teadusandmete ja järelduste eesmärk ei ole alustada ristiretke selle eluliselt vajaliku toitaine vastu. Eesmärk on näidata, et liigsete kaltsiumikoguste pumpamine oma kehasse on reaalne ja tõsine oht. Nii nagu raud ja vask, on ka kaltsium meie hea tervise jaoks absoluutselt vajalik. Kuid nende kolme elemendi liiga suured kogused on väga toksilised. Nende kolme elemendi nappus ei ole kindlasti soovitatav, kuid sellist nappust esineb Ameerika Ühendriikides väga harva. Ei tohi lubada, et irratsionaalne hirm nende elementide nappuse ees ajendaks inimesi manustama väga suuri ebavajalikke ja toksilisi annuseid.

    Enamik meist on kimpus terve hulga terviseprobleemidega, mida põhjustavad halvad toidu- ja eluviisivalikud. Mõjutatuna uskumustest, mida laialdaselt tunnustatakse kui tervislikke toitumistõdesid, söövad inimesed väga palju kaltsiumi sisaldavaid toite. Asja teeb veelgi halvemaks see, et sageli veendakse meid, et igaüks ja eelkõige iga menopausijärgsesse ikka jõudnud naine peaks suurendama oma igapäevast kaltsiumi tarbimist kaltsiumi sisaldavate toidulisandite abil. Selle soovituse järgimine suurendab südameataki, neerupuudulikkuse, insuldi jm selliste väga ebameeldivate tagajärgede ohtu. Korralikult tõendatud kogu keha hõlmavat kaltsiumipuudust ei esine peaaegu kunagi, kuid keha liiga suur kaltsiumisisaldus on väga tavaline, liigne kaltsium on väga toksiline ja viib tõendatult suurte kannatuste ja enneaegse surmani. Pikema aja jooksul kehasse kogunenud liigse kaltsiumi kõrvaldamine on raske ja keeruline ülesanne.

    Rakkude normaalseks toimimiseks vajaliku kaltsiumi kogus on väga väike, võrreldes luudesse talletatud kaltsiumikogusega. Enamik täiskasvanuid ei vaja oluliste kaltsiumikoguste omandamist toiduga ja vajalik kaltsiumikogus väheneb kiiresti vanuse kasvades, sest vanemate inimeste kehasse on juba niigi kogunenud liiga palju kaltsiumi.

    Nagu raud ja vask, nii muutub ka kaltsium kiiresti toksiliseks, kui selle sisaldus natukegi ületab vajalikku taset. Peaaegu ilma erandita võib osteoporoosi põdevatel inimestel leida liigset ja toksilist kaltsiumi väljaspool luukude. Juba ainuüksi see fakt näitab, kui ekslik on kasutada kaltsiumi sisaldavaid toidulisandeid osteoporoosi ravimiseks. Just nimelt toiduga saadud liigne kaltsium koos selle kaltsiumiga, mis eraldub osteoporoosihaigetest luudest, tekitab tõsise ohu tervisele ja elule, kuna liigub ringi keha kõikides rakkudes ja nende ümber, tekitades haigusi kõikjal, kuhu juhtub kogunema. Selliste haiguste hulka kuuluvad südamehaigused, kõrge vererõhk, rabandused ja vähk. Samuti olgu kohe öeldud, et see tõukab tagant ja kiirendab kõiki kroonilisi degeneratiivseid haigusi.

    Kui kaltsiumi kogunemine mujale kui luudesse on juba alanud, hakkavad keha kompensatsioonimehhanismid tõmbama luudest välja täiendavat kaltsiumi, sest mujale ladestunud kaltsium on ju vereringest välja võetud. Nagu võib ennustada, kirjutatakse osteoporoosihaigele seepeale välja täiendavaid kaltsiumipreparaate, millega veelgi hoogustatakse tervisele kahjulike kaltsiumiladestuste tekkimist kogu kehas.

    Kui kehas on juba olemas liiga palju kaltsiumi, siis iga täiendav kaltsiumikogus on ülearune, sest tõukab tagant ebanormaalseid protsesse rakkudes ja näärmetes ning kogu kehas. Seepärast on vaja kaltsiumi sisaldavate toidulisandite võtmine lõpetada, vähendada liigse kaltsiumi saamist toiduga ning vältida kõiki suure kaltsiumisisalduse ja D-vitamiinilisandiga toite.

    Järgmistel lehekülgedel esitatakse tõeliselt rabavaid tõendeid, millega on dokumenteeritud toksilisus, mida avaldab enamikus vanemates inimestes juba olemasolev liigne kaltsium. Te saate teada, miks kaltsiumi kasutamine toidulisandina ei aita osteoporoosi korral, kuid halvendab kindlalt kõikide teadaolevate krooniliste degeneratiivsete haiguste kulgu. Saate teada ka seda, milliste meetoditega võite koos oma arstiga saavutada osteoporoosi ja paljude muude haiguste ravimiseks parima toitainete sisalduse kehas ja seda säilitada. Õige ravi korral võib osteoporoosi ja paljude muude, praegu suures osas pöördumatuks peetavate haiguste  arengu siiski peatada ja saavutada isegi terviseseisundi väga olulise paranemise.

Ma loodan, et kui käesolevas raamatus esitatud tõdesid praktikas rakendama hakatakse ja liigsest kaltsiumist vabanetakse, õnnestub nii teil kui ka loendamatutel teistel inimestel kergesti vältida liigse kaltsiumi toksilisusest tingitud piinarikkaid tagajärgi.

    Aidaku tõde juhtida meid pikema ja tervema elu poole!


 

 

 

 

ESIMENE JAGU

 

 

 

Suur probleem kaltsiumiga

 

 

1. peatükk

 

 

 

Kas kaltsium on tõesti tapja?

 

Erapooletu teadus mõistab kaltsiumi süüdi

 

 

 

    Vilepuhumine liigse kaltsiumi toksilistele mõjudele tähelepanu juhtimiseks vallandab kahtlemata kõrvulukustava propagandatormi. Piimatootjad ja -töötlejad, mõjukad meditsiiniringkonnad ja toidulisanditootjad on pühendanud väga palju aega, raha ja annet, et põhjendada rohke kaltsiumi tarbimise vajalikkust, sealhulgas kaltsiumi sisaldavate toidulisandite kasutamist, et ära hoida ja ravida osteoporoosi. Toitainete hulgas üldiselt paipoisiks peetava kaltsiumi kahtlustamine haiguste ja surma põhjustamises kutsub esile vastulöögi, mille taga on mõne tegelase riivatud ego ja ohtu sattunud pangakonto. Siiski, kui need tõendid saavad laialdaselt tuntuks, sunnib hirm kohtule esitatavate kollektiivsete hagide ees meediaga manipuleerijaid ja juriste rakendama kiireid meetmeid, et piirata kahjusid ja kaitsta paljude isikute huvisid.

    Tekib tunne, et me oleme midagi taolist juba näinud. 1950. aastatel jälgisid ameeriklased, kuidas tubakatööstus püüdis kaitsta paljastamise eest oma silmakirjalikku väidet, et suitsetamine on tegelikult tervislik harjumus. Kui ta oli eellahingu kaotanud, jätkus vihane võitlus veel palju aastaid loosungite all „See ei ole õige!” ja „Te ei suuda seda tõendada!”, millega rünnati iga katset seostada suitsetamist vähiga. Kui ka see võitlus oli kaotatud, püüdsid tubakatootjad veenda osariikide kohtuministreid ja avalikkust, et nad ei teadnud absoluutselt mitte midagi suitsetamise ja kopsuvähi vahelistest seostest. Olles kõvasti kahjustanud oma mainet ja kaotanud palju raha, jäid nad lõpuks alla ka selles viimases lahingus! Tänapäeval ei kahtle enam keegi ka esmaste tubaka vastu esitatud süüdistuste õigsuses. Ent kui paljud suitsetajad pidid taluma kohutavaid kannatusi ja kaotama elu tubakatootjate ahnuse pärast!

    Samal viisil kinnitavad uued teadusandmed veenvalt liigse kaltsiumi süüd. Käesolev raamat põhineb eelretsenseeritavates meditsiiniajakirjades esitatud uuringute tulemustel. Kui vaadelda neid tervikuna, järelduvad nendest uuringutest selge ja kõlava kohtuotsuse „Kaltsium on süüdi!” kaks punkti: tänapäeval on enamikul täiskasvanutel ladestunud kehasse liigset kaltsiumi ja see liigne kaltsium on väga toksiline.

    Selle raamatu kirjutamise ajal ei mõelda võimalusele, et kõik, eriti vanemad inimesed, võivad juba praegu kannatada liigse kaltsiumi toksilisuse pärast, ent manustavad endiselt kaltsiumi kaugelt rohkem, kui neil üldse vaja oleks. Nii sügavalt on mõtlemisse söövitatud hoiatus, mida papagoilikult kordavad arstid, meediaväljaanded, piimatoodete tootjad ja toidulisanditega kauplejad, et kaltsiumipuudus on menopausijärgses eas naiste ja vanemate meeste tavaline, lausa üleüldine probleem.

    Käesolevas peatükis esitame tõendid, et õige on just vastupidine väide. Osteoporoos on definitsiooni kohaselt luude degeneratiivne haigus, mida iseloomustab kaltsiumi vähesus luu struktuuris. Seda kaltsiumi vähesust osteoporoosihaiges luus püütakse millegipärast esitada tõendina, et tegemist on üldise, kogu keha hõlmava kaltsiumipuudusega.

    Teadusandmed annavad hoopis teistsuguse pildi: osteoporoosihaigete luude kaltsiumipuuduse määr näitab tegelikult liigse kaltsiumi kogust, mis on paigutunud luukoe asemel muudesse kudedesse. Tegelik probleem ei ole mitte kaltsiumi puudumine toidus, vaid hoopis kaltsiumi ümberpaigutumine luudest keha muudesse piirkondadesse.1–3

Liigse kaltsiumi paiknemine keha muudes kudedes on vanemate inimeste pika eluea ja heaolu seisukohalt palju suurem probleem kui kõik osteoporoosiga seotud probleemid. Kaltsiumi täiendav manustamine ei tugevda luid, vaid hoogustab liigse kaltsiumi ladestumist kõikjale meie kehas.

    On näidatud, et liigne kaltsium muudes kudedes kui luukude suurendab üldist, kõikidest põhjustest tingitud suremust. Lisaks on näidatud, et selline liigne kaltsium suurendab oluliselt suremust pärgarteritõve ja vähi tagajärjel, mis on kaks Ameerika kõige suurema ohvrite arvuga haigust. Tutvugem nende tõenditega, need mõjuvad kainestavalt …